0216-999-6346
info@epigenetiks.com.tr

Istanbul, Turkey

Card image

Gaita'dan Mikrobiyom Analizi


Analiz isteminde bulunmak için kayıt olunuz.


Vücudumuzun deri ve bağırsak gibi birçok bölgesi, sayıları trilyonlara ulaşan farklı türlerde mikroorganizmalara ev sahipliği yapmaktadır.


Mikroorganizmaların varlığı birçok enfeksiyon ile ilişkilendirilse de vücudumuzun yüzeyi ve içerisinde kolonize olan bu organizmalar sağlığımızın eksilmez birer parçasıdır. Bilimsel çalışmalar, bağırsak, deri ve bağışıklık gibi bir çok sistemin dengeli işleyişinde bu mikroorganizmalar ile vücut arasında kurulan ilişkinin önemini ortaya çıkarmıştır.


Mikrobiyotamız, sindirimin desteklenmesi, bazı vitaminlerin üretilmesi ve zararlı mikroorganizmlara karşı savunma mekanizmalarının düzenlenmesinde anahtar rol oynar. Kişinin yaşamı boyunca maruz kaldığı antibiyotik kullanımı, medikal operasyonlar, alerjik reaksiyonlar, çeşitli rahatsızlıklar ve yanlış beslenme gibi etkenler mikrobiyota dengesinin bozulmasına yol açar. Pek çok bilimsel çalışmada mikrobiyota dengesinin bozulması ile iltihabi bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit), otoimmün hastalıklar, kanser, psikiyatrik rahatsızlıklar, diyabet ve obezite gibi hastalıkların gelişmesi veya ilerlemesi arasında ilişki olduğu belirtilmiştir.


Analizin tamamlanması ile size ulaştırılan raporlarda, bağırsak mikrobiyomunuzda bulunan mikroorganizma türlerinin oranları, sağlıklı bir insanın mikrobiyom değerleri yer alacak ve bu değerlerden farklılık gösteren türler ayrıca belirtilecektir. Bu türlerin görülen farklılıklar ile çeşitli hastalıklar arasındaki ilişkiler bilimsel çalışmalarla desteklenerek sizlere özetlenecektir.


İstek üzerine normalden farklılık gösteren bakterilerin besin kaynakları ve bunlarla yarışan diğer bakteri türlerini içeren detaylı bir rapor da sağlanmaktadır.